Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-

sv. Hadrián
Hadrianus, abbas

9. ledna, připomínka
Postavení:opat
Úmrtí:710

ŽIVOTOPIS

Narodil se v Africe, studoval v Itálii a v Neridě. Blízko Neapole se ve velmi mladém věku stal opatem. Papež Vitalian v roce 664 měl zájem jej ustanovit v Anglii, v Canterbury arcibiskupem, avšak Hadrián se zdráhal to místo přijmout, proto místo sebe navrhl Řeka Theodora s příslibem ochoty být mu nápomocen. Při příjezdu do Francie byl zatčen a dva roky prožil v zajetí pro podezření ze špionáže. V Canterbury u sv. Petra byl zvolen opatem a měl dohled nad tamní školou, která byla považována za významné středisko vzdělání v Anglii. Tam, vedle světského vzdělání, byli studenti jím vyučováni v posvátném písmu, v teologické nauce o spáse.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Hadrianus, abbas (710); Maria Teresia a Iesu (Alexia) Le Clerc (1622); Felanus (ca. 710); Marcellinus, ep. Anconitan. (s. VI.); Eustratius, thaumaturgus (s. IX); Honoratus de Busentiaco (1250); Iulia della Rena (1367); Antonius Fatati (1484); Casimirus Grelewski, 10 (1942); Iosephus Pawlowski et Casimirus Grelewski (1942)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský