Světci k nám hovoří...


sv. Glycerius

Glycerius

14. ledna, připomínka
Postavení:mučedník
Úmrtí:století neznámé

ŽIVOTOPIS

Římské martyrologium nám představuje dalšího mučedníka, o němž říká, že byl jáhnem umučeným v Antiochii v Sýrii, tedy dnešní Antakya v Turecku.

Jeho kult se rozšířil do Nikomédie (dnešní Izmit v Turecku), údajně společně se smyšleným příběhem, který měl základ v odvážném postoji jáhna Glyceria. Na příběhu se z historického hlediska zdají podezřelými snad i detaily o tom, čím byl bičován, než byl sťat. V Jeronýmově martyrologiu se jméno tohoto mučedníka z Antiochie vyskytuje ve více podobách, včetně té, že byl z nenávisti k víře utopen za Diokleciánova pronásledování. Vyskytují se i příběhy s třetím způsobem jeho mučednické smrti. Zprávu z Martyrologium Romanum (2001) proto patří vidět za dostatečnou.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Nino (s. IV.); Potitus (století neznámé); Glycerius (století neznámé); Felix, presb. Nolan (s. III/IV); Macrina, matrona (asi 304); martyres Raíthi et in monte Sinaj monachi (asi s. IV.); Firminus, ep. in Gallia (s. V.); Euphrasius, ep. Arvernen (515/516); Datius (552); Fulgentius, ep. Astigitan (asi 632); Oda Novariensis (asi 1200); Odoricus Mattiuzzi de Portunaone (1331); Lazarus seu Devasahayam Pillai , martyr (1752); Petrus Donders (1887); Alphonsa Clerici (1930); Carolus ab Alcubilla (1937); Franciscus Martínez Garrido (1938); Sabas (1247)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.