Světci k nám hovoří...


sv. Bernard, Marie a Grácie

Bernardus, Maria m. Alziræ

21. srpna, připomínka
Postavení:mučedníci
Úmrtí:ca. 1180

ŽIVOTOPIS

Bernard, původně jménem Hamed se narodil v Leridě v saracénském království jako syn Almanzora, emíra z Carlet. Opustil kariéru i dědictví a vstoupil do cisterciáckého kláštera v Pobletu v diecézi Tarragona. Přijal bílý hábit a nové jméno Bernard. Po čase se snažil přivést k víře i další členy rodiny a pro Krista získal své sestry Zaidu, která přijala jméno Marie, a Zoraidu jež dostala jméno Grácie. Pronásledováni muslimským bratrem byli všichni tři zavražděni dýkou v Alzira poblíž Valencie.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Pius Pp X (1914); Luxorius (s. IV); Bassa, Theognius (s. IV); Sidonius Apollinaris, ep. Claromontan. (asi 479); Bernardus, Maria m. Alziræ (ca. 1180); Victoria Rasoamanarivow (1894); Bruno Zembol (1942); Ladislaus Findysz (1964); Agathonicus, Zoticus et socii (s. III); Cyriaca (s. III/IV); Quadratus, ep. Uticen. (s. III/IV); Euprepius (s. III/IV); Privatus (ca. 407); Salvator Estrugo Solves, 21.8. (1936); Raymundus Peiró Victorí, 21.8. (1936)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.