Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-
sv. Vereburga
Wereburga

3. února, připomínka
Postavení:abatyše
Úmrtí:asi 700

ŽIVOTOPIS

Byla dcerou mercijského krále Wulfhera a Ermenildy v Anglii. Po smrti otce i s matkou vstoupila do kláštera Elyens, v němž byla abatyší Etheldreda. Časem se tam stala abatyší Ermenilda a po ní Vereburga. Její jméno je spojováno ještě s několika konventy. Kolují o ní mnohé nespolehlivé legendy.

V době dánských vpádů byly její ostatky převezeny do Chesteru a tam byl její hrob poutním místem, které zaniklo za vlády Jindřicha VIII.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Blasius, ep. et m. in Armenia (asi r. 320); Ansgarius (865); Simeon et Anna; Wereburga (asi 700); Ioannes Nelson (1578); Celerinus, Celerina, Laurentius et Ignatius (s. III); Leonius (s. IV); Teridius et Remedius (s. IV /V); Lupicinus, ep. Lugdunen (s. V ex.); Adelinus (ca. 696); Berlindis (s. IX-X); Helinandus (post 1230); Maria a Sancto Ignatio (Claudina); Thévenet (1837); Maria Anna Rivier (1838); Maria Helena Stollenwerk (1900)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský