Světci k nám hovoří...


sv. Klaudius, Lupercius a Viktor

Claudius, Lupercius et Victorius

30. října, připomínka
Postavení:mučedníci
Úmrtí:asi 303-304

ŽIVOTOPIS

Všichni tři podstoupili pro víru mučednickou smrt v Hispánii, za kterou býval označován celý Pyrenejský poloostrov. Bylo to za vlády císaře Diokleciána a jím nařízených persekucí, týkajících se křesťanů. Jako přesnější místo je udáván León ve Španělsku na vojenské základně sedmé legie, v níž sloužili.

Tradiční legendární podání je představuje jako rodné bratry a syny sv. Marcela, setníka a mučedníka, viz předešlá památka téhož dne. Spolehlivé dokumentace se nedostává, ale přesto jsou v Leónu společně slavení a jsou jim zasvěceny kláštery a kostely ve více diecézích Španělska.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Marcellus, centurio (298); Claudius, Lupercius et Victorius (asi 303-304); Marcianus, ep. Syracusan (s. II.); Serapion, ep. Antiochen (asi 211); Eutropia (asi s. III.); Maximus, m. Cumis (asi 303); Germanus, ep. Capuan (asi 540); Gerardus, ep. Potentin (1122); Benevenuta Boiani (1292); Ioannes Slade (1583); Terentius Albertus O'Brien (1651); Angelus de Acrio (1739); Ioannes Michael Langevin (1793); Alexius Zaryckyj (1963)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.