Světci k nám hovoří...


sv. Cyprián

Cyprianus, ep. Telonien

3. října, připomínka
Postavení:biskup
Úmrtí:po r. 543

ŽIVOTOPIS

Narodil se roku 476 v Marseille ve Francii. Byl žákem sv. Cézaria z Arles (pam. 27. 8.), který mu v roce 506 udělil jáhenské svěcení. V roce 516 se stal biskupem v jihofrancouzském pobřežním městě Toulonu v Provence. Řídil se Cézariovými radami při obhajobě pravé víry a později napsal jeho životopis, který je uznáván za nejlepší biografii z té doby. Život Cypriána byl provázen Boží milostí a skončil asi do čtyř let po r. 543.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Dionysius Areopagita (s. I); Candida, m. Romć (století neznámé); Maximianus, ep. Bagaiensis (asi 410); Cyprianus, ep. Telonien (po r. 543); Ewaldus Nigrus et Ewaldus Albus (695); Uttow (802); Gerardus, abbas (959); Adalgottusw (1160); Ambrosius Franciscus Ferro et XXVII sociiw - Matthćus Moreiraw, Emmanuel Rodrigues Moura et coniunx eiusw (1645); Crescentius García Pobow (1936); Euphrasius Maria Raga Nadalw (1936); Szilárd Ignatius Bogdánffy, ep. Mare et Oradea (1953); Hesychius, monachus (s. IV); Faustus, Caius, Petrus, Paulus, Eusebius, Chæremon, Lucius et II socii (s. III/IV)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.