Světci k nám hovoří...


sv. Frides

Frideswida

19. října, připomínka
Postavení:řeholnice
Úmrtí:1257

ŽIVOTOPIS

Narodila se asi kolem roku 650 v oblasti horní Temže v Anglii, jako dcera panovníka Didana a Safridy. V jistém věku udělala z lásky k Bohu slib, že se neprovdá a sou¬středila se na duchovní zdokonalování a meditaci. Když se podle legendy o ruku Frides ucházel princ, uprchla do Binsey při řece Temži, asi 2 km severozápadně od centra Oxfordu. Zde se prý před Algarem ukrývala po tři roky. Legenda dále popisuje událost u chléva, kde Frides žila. Její nápadník zde byl dočasně oslepen do doby, než se vzdal svého záměru ji unést.

Otec Didan pomohl Frides zbudovat u brodu přes Temži klášter, uváděný jako oxfordský. Frides se v něm stala horlivou abatyší a její komunita brzy vzrostla na několik desítek řeholnic. Život v klášteře přinášel mnoho dobrého a Didan podporoval šíření mnišství s přispíváním na stavbu kostelů. Frides je přičítáno i několik zázraků, zejména uzdravení malomocného.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Ioannes de Brébeuf, Isaac Jogues (1642 - 1649); Paulus a Cruce (1775); Ioel (s.V. - IV. před n.l.); Ptolomæus, Lucius et alius (asi 160); Asterius, m. apud Ostia Tiberina (asi s. III.); Sabinianus et Potentianus (asi s. IV); Varus (307); Gratus, ep. Illuronen. (po r. 506); Ethbinus (s. VI.); Veranus, ep. Cabellionen (po r. 589); Aquilinus, ep. Ebroicen (asi 690); Frideswida (1257); Thomas Helye (1257); Philippus Howard (1595); Lucas Alonsus Gorda et Matthæus Kohioye (1633); Agnes a Iesu Galand (1634); Jerzy Popiełuszko (1984)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.