Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-

sv. Finián
Finnianus

12. prosince, připomínka
Postavení:opat OSB
Úmrtí:549

ŽIVOTOPIS

Narodil se kolem roku 470 v Leinster v hrabství Carlow v Irsku. Asi na přelomu století odešel za vzděláním do Walesu, kde si osvojil mnišský život. Kolem roku 525 se vrátil do Irska se skupinou mnichů a začal zakládat kláštery. Nejvýznamnější v Clonard, kde působil jako opat pro 300 mnichů a vytvořil zde centrum pro biblická studia. Založil také kláštery v Aghowle a v Mugna Sulcain a několik kostelů. Legendy mu přisuzují konání mnoha zázraků. Žil asketicky, ale přes všechnu lásku ne bez nepřátel. V Mugna prý bylo proti němu připravováno spiknutí. Zemřel ale v Clonard 12. 12. 549 za velké epidemie přirozenou smrtí. Někde se předpokládá, že na morovou nákazu, jinde je uváděna jako příčina žlutá zimnice, poté co nabídl svůj život za své krajany.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Maria Virgo, de Guadalupe ; Epimachus, Alexander, Ammonarion, Mercuria, Dionysia et alia (250); Spyridon (asi 348); Finnianus (549); Corentinus (s. VII./VIII.); Israel (1014); Vicelinus (1154); Bartholus Buonpedoni (1300); Conradus de Ophyda (1306); Iacobus Capocci (1308); Simon Phan Ðắc Hòa (1840); Pius Bartosik (1941)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský