Bretannio
25. ledna, připomínka | |
Postavení: | biskup |
Úmrtí: | s. IV. |
ŽIVOTOPIS
Pocházel z Kappadokie. Kolem roku 360 se stal čtvrtým biskupem v Tomi ve Skythii (Scythia) u Černého moře poblíž ústí Dunaje. Toto Tomi je dnes městem Constanţa v Rumunsku. Podle martyrologia zde Bretanio zazářil obdivuhodnou svatostí a zanícením pro katolickou víru za návštěvy ariánského císaře Valense, kterému se nebál dát najevo svůj nesouhlas s jeho učením a věrně hlásal pravdu.Podle řeckého církevního historika Sozomena se ariánský císař Valens v roce 368 vracel do Konstantinopole z vojenské výpravy proti Gótům přes dnešní území Rumunska a v Tomi podobně jako už na jiných místech promluvil k lidu shromážděnému v katedrále nebo před ní. Jeho řeč se týkala propagace arianismu a přesvědčování, aby lid odmítl vyznání víry, jak bylo přijato v roce 325 koncilovými otci v Niceji. Biskup Bretanio na to okamžitě oponoval s důrazem na autoritu Nicejského koncilu, který prohlásil Ježíše Krista za Boha a Božího Syna. V čele ostatních kněží pak před císařem opustil místo jeho projevu, aby dal najevo, že rozhodně s ním nelze souhlasit.
Císař Flavius Iulius Valens ho za toto gesto potrestal odvoláním z biskupského stolce a vyhoštěním. Lid se však za svého biskupa postavil a projevy nespokojenosti dokázal přimět císaře zároveň s jeho strachem z destabilizování v pohraniční oblasti ke zrušení tohoto trestu kvůli zájmům říše.
S velkou horlivostí při obraně katolické víry Bretanio pokračoval na biskupském stolci až do své smrti pravděpodobně v roce 371 nebo 381.
Jeho jméno se dostalo do Římského martyrologia ke konci 16. století, kdy ho revidoval církevní historik kardinál Cesare Baronius.
conversio Paulus, Apostolus ; Ananias, discipulus Iesu (s. I.); Arthemas (s. III./IV.); Agileus (s. III./IV.); Iuventinus et Maximinus, m. (363); Bretannio (s. IV.); Palæmon (s. IV.); Præiectus et Amarinus (676); Henricus Suso♦ (1366); Poppo♦ (1048); Antonius Migliorati♦ (1450); Archangela Girlani (1495); Franciscus Zirano♦ (1603 ); Emmanuel Domingo y Sol♦ (1909); Æmilia Fernández Rodríguez♦ (1939); Maria /Magdalena Antonia/ Teresa Grillo Michel♦ (1944); Antonius Świadek♦ (1945)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský