Antonius Świadek
25. ledna, připomínka | |
Postavení: | mučedník |
Úmrtí: | 1945 |
ŽIVOTOPIS
Narodil se 27. 3. 1909 v Pobiedziska v Polsku do rodiny chudého koláře. Obec leží poblíž Hnězdna ve směru na Poznaň. Antonín se stal nadšeným skautem a členem jednoho mariánského společenství. Po skončení gymnázia v roce 1926 vstoupil do poznaňského kněžského semináře se závazkem k dodatečnému uhrazení nákladů až v kněžské službě. Vynikal vrozenou dobrotou srdce, nadáním i velkou pílí.Kněžské svěcení Antonín Swiadek přijal 10. 6. 1933 a po něm nastoupil jako kaplan na faru v Bydhošti. V roce 1937 se začalo jednat o vybudování nové farnosti na jejím předměstí Siernieczku. Začal se zřízením kaple a s pastorací dětí a mládeže. Když začala válka, nastoupil dobrovolně do armády a po porážce se staral o raněné polské vojáky. V době okupace se nebál ve službě Bohu riskovat, vrátil se do Bydhoště, kde zpovídal a konal kázání v polštině. Někdo ho však udal Němcům a za svou službu se dostal do vězení, kde s ním velmi brutálně zacházeli. V červenci 1942 mu bylo v Dachau u Mnichova v Německu přiděleno číslo 37193. Byla mu tam pak operována kýla a následně ho přidělili na velmi vyčerpávající práce. Přičiněním jiných vězňů se z něj stal tzv. kápo a vycházel dobře se všemi i se staršími německými strážci, z čehož měla jeho skupina prospěch ve stravě.
Na začátku roku 1944 velmi silně promrzl a 8. 1. se dostal do táborové nemocnice, kde lékaři konstatovali silný zápal plic. Pak se k němu přidalo onemocnění tyfem. Knězi Kaminskému se podařilo přinést svaté přijímání a udělit mu absoluci. Když se k němu 25. 1. dostal znovu, už bylo jeho tělo zahalené prostěradlem. Od ošetřovatele se potom dozvěděl, že zemřel klidně, s růžencem v ruce.
Protože pro vězeňské krematorium nebylo v té době dostatek koksu, tělo otce Antonína Šwiadka s mnoha dalšími mrtvými vězni bylo pohřbeno do společného hrobu za táborem poblíž obce Deutenhofen.
Blahořečený byl 13. 6. 1999 mezi 108 dalšími oběťmi téhož nacistického pronásledování.
conversio Paulus, Apostolus ; Ananias, discipulus Iesu (s. I.); Arthemas (s. III./IV.); Agileus (s. III./IV.); Iuventinus et Maximinus, m. (363); Bretannio (s. IV.); Palæmon (s. IV.); Præiectus et Amarinus (676); Henricus Suso♦ (1366); Poppo♦ (1048); Antonius Migliorati♦ (1450); Archangela Girlani (1495); Franciscus Zirano♦ (1603 ); Emmanuel Domingo y Sol♦ (1909); Æmilia Fernández Rodríguez♦ (1939); Maria /Magdalena Antonia/ Teresa Grillo Michel♦ (1944); Antonius Świadek♦ (1945)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský