blah. František Drzewiecki Used with permission of The Hagiography Circle
blah. Eduard Grzymala Used with permission of The Hagiography Circle
Franciscus Drzewiecki et Eduardus Grzymala
10. srpna, připomínka | |
Úmrtí: | 1942 |
ŽIVOTOPIS
František Drzewiecki se narodil 26. 2. 1908 ve Zduny poblíž města Lowicza v Polsku. Rodiče, Jan a Rozálie roz. Ziólovská měli menší hospodářství, v němž jim František, kterému přibyl větší počet sourozenců, musel později pomáhat. Přesto snil o kněžském povolání. Díky tomu, že ho po základní škole soukromě vzdělával kaplan Malinowský, nastoupil pak do čtvrté třídy gymnázia. Jako vzorný student pokračoval nějakou dobu v Lowiczi, odkud odešel do Zduňské Woli k orionistům. Po roční brigádě na přístavbě institutu a v jeho sekretariátě, nastoupil v r. 1924 do semináře orionistů. Velký vliv na něj měl Blažej Marabott, kterého formací kleriků v Polsku pověřil zakladatel nové kongregace Malého díla Boží prozřetelnosti, Alois Orione (s pam. 12. 3.).František Drzewiecki byl v r. 1931 poslán na další studia do Benátek a pak do Tortony, kde jako novokněz 15. 8. 1934 složil věčné sliby do rukou otce Oriona. Před návratem do vlasti se dva roky věnoval postiženým a starým lidem v Janově. Ve Zduňské Woli potom působil jako profesor náboženství. Vynikal dobrotivostí, pečlivostí a etickým cítěním.
O prázdninách r. 1939 byl ve Wloclawku v "Malém Cottolengu" a za přechodu fronty pomáhal raněným. Zpovídal a těšil. Dělal i exercicie pro řeholnice. V listopadu 1939 byl společně s biskupem Michalem Kozalem (pam.26.1) a dalšími profesory semináře zajat a uvězněn v Ląnde. Pro těžké onemocnění strávil 10 týdnů ve wloclawské nemocnici. Od poloviny prosince byl vězněm číslo 22666 v Dachau. Zůstal plný lásky, byl hrdý na své kněžské povolání a vyzařoval hlubokou zbožnost. Trpěl těžkými omrzlinami a trvalým hladem. Jednoho dne skončil ve vozidle upraveném na plynovou komoru. Předpokládá se, že došlo ke spálení jeho ostatků v krematoriu. Zygmunt Podlejski jako datum smrti uvádí 13. 9. S ním, jako spolumučedníka, martyrologium připomíná Eduarda Grzymala, popraveného v plynové komoře 10. 8. 1942.
Eduard Grzymala pocházel z Podlesí v Kolodziąžu, kde se narodil 29. 9. 1906 Zdislavovi G. A Heleně roz.Wišniewské. Druhého dne byl pokřtěn v Sadowom.
Po absolvování obchodní školy ve Varšavě se r.1922 přestěhoval do Wloclawku. Tam o něj až do maturity, jako druhá matka, pečovala paní Jana Zalewská. Roku 1926 vstoupil do místního semináře, kde vynikal jako nejlepší. Byl pevného charakteru, překvapoval svými schopnostmi i neobvyklou pracovitostí a zbožností. Kněžské svěcení přijal 14. 6. 1931 a pak 4 měsíce působil v Tuliszkowé jako kaplan. V říjnu odešel studovat kanonická práva do Říma a po čtyřech letech se vrátil s doktorátem. Nastoupil jako kaplan v Lipně a pro konflikt se státními orgány byl přeložen do Konina. Jako profesor náboženství působil v tamním koedukačním gymnáziu (pro hochy i dívky), později v Kaliszi a od r. 1938 na gymnáziu ve Wloclawku. Byl zároveň ochráncem manželských svazků a sekretářem diecézní kúrie.
Se začátkem války se přestěhoval do Aleksandrowa Kujawského a pobýval u sester služebnic. V té době byl od biskupa ustanoven za generálního vikáře severní části diecéze. Až do zatčení gestapem pečoval o pronásledované kněze a pronikal i do věznic. Sám jako vězeň byl 26. 8. 1940 deportován do Sachsenhausenu. Odtud následovalo převezení do Dachau, kde vnitřně dozrával jako číslo 22644. Jeho pohroužení do modlitby a vyzařující svatost rozčilovaly dozorce, kteří pak pouštěli uzdu své nenávisti. V roce 1942, při promluvě ke spoluvězňům na svátek jména Ježíš, ho nachytali dozorci a téměř utloukli. Úplně bezmocný byl zapsán do transportu invalidů, který znamenal trest smrti. Do plynové komory ho však odvezli až 10. srpna.
Laurentius, diaconus et m. Romæ (258); Claudius Iosephus Jouffret de Bonnefont♦, Franciscus François et Lazarus Tiersot* (1794); Franciscus Drzewiecki et Eduardus Grzymala♦ (1942); martyres Alexandri (257); Blanus (s. VI); Archangelus Piacentini de Calataphino♦ (1460); Augustinus Ota♦ (1622); Iosephus Toledo Pellicer♦ (1936); Ioannes Martorell Soria♦ (1936); Petrus Mesonero Rodríguez♦ (1936)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský