Laurentius O'Toole (Lorcan Ua Tuathail)
14. listopadu, připomínka | |
Postavení: | opat a biskup |
Úmrtí: | 1180 |
ŽIVOTOPIS
Narodil se asi r. 1128 jako syn Murtagha (dublinského knížete). Jako pravděpodobné místo je uváděn Castledermot v hrabství Kildare v Irsku. Ve svém dětství byl prý po nějakou dobu držen jako rukojmí u krále Dermota McMurrough Leinster. Později se stal mnichem kláštera v Glendalough, kde byl v roce 1154 zvolen opatem. Vedle zodpovědnosti za život v klášteře dbal o zmírnění hladu v okolí a snažil se zde všechny chránit proti tvořícím se násilnickým skupinám.V roce 1162 přijal volbu za arcibiskupa se sídlem v Dublinu. Biskupské svěcení přijal v katedrále Nejsvětější Trojice. Připomíná se jeho péče o obnovu, týkající se především duchovních osob, a péče o chudé. Sám žil velice asketicky, s řádovými kanovníky se účastnil chórových modliteb, v postním období se vracel do Glendalough. Zasazoval se o církevní disciplínu, dával stavět kostely, byl horlivým kazatelem a nejednou i smírčím vyjednavatelem, prostředníkem mezi vladaři.
V roce 1171 šel v Canterbury sloužit mši sv. a byl před oltářem napaden šílencem, který z něj chtěl udělat druhého Tomáše Becketa a zasadil mu silnou ránu do hlavy, kterou ho srazil k zemi. Vavřinec si prý zranění nechal omýt vodou, kterou předtím požehnal a po zastavení krvácení došel k oltáři slavit eucharistii. Král chtěl násilníka potrestat, ale arcibiskup mu vyprosil milost.
Vavřinec O'Toole se v roce 1179 s pěti dalšími irskými biskupy zúčastnil 3. lateránského koncilu v Římě. Papeže seznámil se stavem církve v Irsku a požádal ho o souhlas k účinným opatřením proti nemocem v církvi a na obranu jejích práv. Alexander III. ho pak jmenoval papežským legátem v Irsku.
V roce 1180 byl Vavřinec jednat o míru s Rory O'Connor a král mu pak zabránil v návratu do Irska. Po třech týdnech čekání se Vavřinec vydal za Jindřichem II. do Normandie. Překročil kanál a přistál v místě Le Tréport (pozdějším Saint-Laurent). Svolení k návratu do své země od krále sice dostal, ale zasažen nemocí zemřel ještě v Normandii v klášteře Eu.
Svatořečený byl 5. 12. 1225 papežem Honoriem III. pro mnohé zázraky.
Nicolaus Tavelic, Deodatus Aribert, Stephanus de Cuneo et Petrus de Narbona (1391); Theodotus, m. Hearacleæ (asi s. III.); Hypatius, ep. Gangren (s. IV.); Rufus, ep. Avenionen (s. IV.); Dubricius (s. VI.); Ioannes, ep. Tragurien (asi 1111); Ioannes de Tupharia, eremita (1170); Laurentius O'Toole (Lorcan Ua Tuathail) (1180); Siardus (1230); Serapion, m. Algariæ (1240); Ioannes Liccio♦ (1511); Gaspar Nishi Genka, Ursula et Ioannes♦, mm. Ikitsuki (1609); Stephanus Theodorus Cuénot (1861); Maria Luisa Merkert♦ (1872); Maria Teresa di Gesù /Maria Scrilli/ (1889 )
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský