Columba, virgo et m. apud Senones
31. prosince, připomínka | |
Postavení: | panna a mučednice |
Úmrtí: | s. III-IV. |
Patron: | Rimini, zrakově postižených; vzývána o přímluvu za déšť |
Atributy: | palmový list nebo paví péro, medvěd, holubice, kniha, někdy je zobrazována i s knížecí korunkou |
ŽIVOTOPIS
Pocházela ze vznešené pohanské rodiny ve Španělsku. Podle různých badatelů se původně jmenovala Dove nebo Eporita a mohlo jít o princeznu ze Zaragozy narozenou ve druhé polovině třetího století.Rodina by ji podle křesťanské víry žít nedovolila, proto se vydala do Francie. Ve Viennes byla údajně jako 16letá pokřtěna jménem Kolumba a v cestě pokračovala až do Sens, kam prý dorazila kolem r. 274. Tento údaj se nedá ověřit. Jisté je, že i sem dorazilo pronásledování křesťanů vyvolané císařem Aurelianem a že zde Kolumba byla jako křesťanská panna umučena z důvodu víry v Krista.
Její příběh je poněkud barvitě i trochu odlišně zaznamenán jako legendární vyprávění. Podle něho Kolumba byla v Sens pro svou víru uvězněna v cele blízko amfiteátru. Zde ji chtěl znásilnit mladý strážce, ale na obranu Kolumby se přihnal medvěd, který se utrhl z řetězu, a strážný utekl. Tou dobou se prý v Sens zdržoval císař, který o Kolumbě rozhodoval osobně. Ona pak i s medvědem měla podlehnout smrti v plamenech, ale tuto podívanou překazil prudký déšť, který oheň uhasil a medvěd utekl. Proto a snad i z obavy před dalším zázrakem přišlo nařízení setnout Kolumbě hlavu. K jejímu zabití mělo dojít mimo město. Někde je jako místo stětí uváděn nedaleký les, jinde blízkost fontány zvané d'Azon. Její mrtvé tělo později údajně z vděčnosti pohřbil Aubertus, uzdravený na její přímluvu ze slepoty, a nad jejím hrobem byla za čas postavena kaple. V sedmém století zde byla postavena bazilika a klášter, který byl i s částí relikvií v roce 1792 zničen.
Větší část ostatků mučednice Kolumby byla ve druhé polovině šestnáctého století přenesena do katedrály v Rimini v Itálii. Relikvie této mučednice je také od prosince 2015 uložena do nového kamenného oltáře v chrámu Proměnění Páně v Třebíči.
Silvester (335); Catharina Labouré (1876); Donata, Paulina, Rogata, Dominanda, Serotina, Saturnina et Hilaria (století neznámé); Columba, virgo et m. apud Senones (s. III-IV.); Zoticus, presb. (s. IV.); Melania, iunior (439); Barbatianus (s. V.); Marius, ep. Lausannen (594); Ioannes Franciscus Régis (1640); Alanus de Solminihac (1659); Iosephina Nicoli (1924); Ad complent orationes sanctorum
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský