Used with permission of The Hagiography Circle
Gaspar del Bufalo
28. prosince, připomínka | |
Postavení: | zakladatel CPPS misionářů nejcennější krve (CPPS) |
Úmrtí: | 1837 |
ŽIVOTOPIS
Narodil se 6. 1. 1786 v Římě Antonínovi (šéfkuchaři u šlechticů Altieriových) a Annunziatě roz. Quartieroni. V útlém dětství mu pro údajně nevyléčitelnou nemoc hrozila slepota, ale byl zázračně uzdraven ještě před dovršením dvou let. Vychován byl k odporu ke hříchu a projevoval mimořádnou lásku k chudým. Jako dvanáctiletý začal studia v Collegium Romanum. Brzy dostal na starost katecheze u sv. Marka a pro svou horlivost byl označován římským apoštolem. V 19 letech mu bylo svěřeno vedení nově založené katechetické školy Santa Maria delPianto. Kněžské svěcení přijal 31. 7. 1808.V roce 1810 bylo po něm požadováno, aby složil přísahu Napoleonovi, ale byl si vědom, že to nesmí udělat, proto raději podstoupil vyhoštění a věznění. Po Napoleonově pádu (1814) se vrátil do Říma a uvažoval o vstupu do obnoveného jezuitského řádu. Cítil však, že má pracovat na založení kongregace apoštolů nejsvětější Krve Kristovy. Papež ho ale jmenoval misijním kazatelem města a jeho okolí se zaměřením na duchovní obnovu lidu. Kašpar proto využil dvou svých duchovních rádců Fr. Albertini a Bonnani, aby začali budovat společnost nejsvětější Krve Kristovy za účelem apoštolských skutků milosrdenství. Sám Kašpar kázal o Kristově spasitelném působení z kříže a dá se říci, že docela přirozeně se misijní kříž stal symbolem nově tvořené komunity. Její založení se uvádí s datem 15. 8. 1815 v italském městě Giano.
Otec Kašpar zval lidi k usmíření, k obnově správného vztahu k Bohu i k ostatním lidem. Jeho charismatická kázání přinesla nejvýraznější ovoce při práci s bandity a s lidmi, kterými se pohrdalo, kteří se nacházeli na okraji společnosti. S rozbujelou kriminalitou si dokázal poradit tam, kde policie ničeho nedosáhla. Nad městem Sonnino, které bylo jakousi baštou zločinců, vláda „zlomila hůl“ a prý se rozhodla je zničit. Vojenské boje vedly k rozbíjení domů a k výkřikům, které přinutily úřady zastavit ničení města. Na radu kardinála Cristaldiho papež přijal plán zapojit o. Kašpara na záchranu města. Skupina jeho misionářů navštěvovala a zakládala misijní domy v místech, kde žili bandité. Kašpar a jeho druhové vycházeli kázat o zásluze předrahé Kristovy Krve, která je nositelem spásy. Vedli posluchače k obrácení, pokání, návratu k věrnosti a pokoji. Tímto jednáním dostali za dva roky problém s bandity pod kontrolu.
Na jednu stranu se o. Kašpar stával stále oblíbenějším, na druhou stranu byl „trnem v oku“ těm, kteří v boji s bandity neuspěli. Kašparem založená kongregace musela proto na oficiální uznání čekat delší dobu.
Otec Kašpar zemřel v Římě ve věku 51 let a byl pohřben v kostele Santa Maria in Trivio. Blahořečený byl 29. 8. 1904 papežem Piem X. a svatořečený 12. 6. 1954 papežem Piem XII.
martyres innocentes; Theonas, ep. Alexandrin (300); Antonius, monachuslirinen (asi 520); Matthias de Nazareis♦ (asi 1326); Gaspar del Bufalo (1837); Catharina Volpicelli (1894); Gregorius Khomyšyn♦ (1945)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský