Familiæ Iosephus Ulma, Victoria et VII liberi, martyres
7. července, připomínka | |
Postavení: | mučedníci |
Úmrtí: | 1944 |
ŽIVOTOPIS
Rodina Ulmových se osvědčila žitím přikázání lásky. Na jejich životní rozhodování mělo vliv učení evangelia nikoliv doba, ve které žili. Dekret o jejich mučednictví říká, že „krvavě se obětovali pro křesťanskou lásku k druhým a ukázali rysy pravého Kristova učedníka. Manželé Josef a Wiktorie Ulma se svými sedmi dětmi vydali neobyčejně odvážné a mimořádně jasné svědectví evangelia. Ačkoliv si byli vědomi rizika i přes velká omezení rok a půl ukrývali ve svém domě židovskou rodinu, které hrozilo vyvraždění. Za pomoc, kterou jim poskytli je při odhalení všechny čekala smrt. Byli zabití 24. 3. 1944 z nenávisti k víře. Na tento den jejich památka podle zvyklostí nebyla ustanovena, ale dostalo přednost datum jejich sňatku jako začátek žití svátostného manželství.ŽIVOTOPIS PRO MEDITACI
Kde je opravdová láska netýká se vymezení jen na určité vztahové bytosti, ale přesahuje zejména k těm, co naléhavě potřebují pomoc, a tím i vychovává kolem sebe. Tak tomu bylo i v rodině Josefa Ulmy narozeného 2. 3. 1900 rodičům Marcina a Františky. Josefova žena Wiktorie roz. Niemczak se narodila 13. ze 14 dětí dne 10. 12. 1912 v Markowě v jihovýchodní oblasti dnešního Polska, ve stejné obci jako její budoucí manžel.
Josef studoval zemědělskou školu v polském Pilzno v okrese Dębica. V Markowě měli Ulmovi farmu, na které se Josef mimo jiné zabýval včelařstvím.
S Wiktorií Niemczak se oženil 7. 7. 1935 a oba byli aktivními křesťany. Josef byl knihovníkem „Klubu katolické mládeže“ a horlivým členem Svazu venkovské mládeže zvané „Wici“. Wiktorie po svatbě s Josefem vedle pečlivého vedení domácnosti mu pomáhala v jeho aktivitách a oba se podíleli na životě své farní komunity. Účastnili se modlitebních a apoštolských iniciativ jako členové bratrstva živého růžence. K jeho zájmům patřilo fotografování a k jejím amatérské divadlo ve „Wici“.
V manželství se snažili žít otevřeně Božím plánům a s velkou láskou přijali 7 dětí. Jako první se jim 18. 7.1936 narodila Stanislava, druhou byla 6. 10.1937 Barbora, třetí byl 5. 12. 1938 Vladislav, po něm 3. 4. 1940 následoval František a jako páté dítě 6. 6. 1941 se narodil Antonín. Po té 16. 9. 1942 přibyla Marie a jméno sedmého dítěte neznáme, protože 24. 3. 1944 byli všichni od nacistů zavražděni.
V Polsku byl z nařízení Adolfem Hitlerem zaveden trest smrti pro každého, kdo by ukryl Židy a chránil je tak před zatčením německými úřady. Ulmovi si tedy byli vědomi velkého rizika, ale nechávali se vést upřímnou láskou ke Kristu i k druhým lidem. Více než rok a půl žili příkladnou a hrdinskou lásku s ochotou přijímat a pomáhat pronásledovaným. Zpočátku se jednalo o tři židovské dívky, které utekly ze zátahů a Wiktorie jim pomáhala do doby než je objevvili nacisté a v lese je zmasakrovali.
V Markowě prý žilo asi 120 obyvatel židovského vyznání v domech roztroušených po celé obci. Když začala hrozit jejich deportace začali se některých Židů ujímat místní obyvatelé, ale mezi nimi byl i vyděrač Leś, který ukryl židovskou rodinu Goldmannových za velkou část jejich majetku. Když od okupačních úřadů vyšlo nařízení spojované s trestem smrti odmítl je nadále ukrývat stejně jako jim vrátit jejich majetek. Ti potom ještě spolu s dalšími Židy našli úkryt u Ulmových. Leś o tom věděl a přišel na odpornou možnost, kterou bylo udavačství. Jeho udání obou rodin mělo prý za cíl, aby mu zůstal majetek Goldmannových a zbavil se sousedů jako svědků svého činu, jejichž dobrota na základech evangelia byla známá.
Dne 24. 3.1944 se u Ulmových objevila skupina vojáků vedená Němcem Eilertem Dieckenem, kterému asistoval Joseph Kokott pověstný zvláštní krutostí. Nejprve zabili 8 Židů a pak zmasakrovali rodinu Ulmových. Nejmladší dítě prožilo křest krve. Pohřbeni byli do dvou hrobů. Někteří lidé pak těla Ulmových vykopali a do stejných míst je uložili v rakvích. Přitom bylo potvrzeno pokročilé těhotenství matky. Teprve 11. 1. 1945 došlo k tajné exhumaci a Ulmovi byli převezeni na farní hřbitov.
Za pomoc Židům byli Wiktoria a Josef Ulmovi 13. 9. 1995 vyznamenáni nejvyšším izraelským vyznamenáním - titulem „Spravedliví mezi národy“.
Ještě většího vyznamenání se jim dostalo blahořečením 10. 9. 2023 v Markově, kterému jako papežův zástupce předsedal kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro svatořečení.
PŘEDSEVZETÍ, MODLITBA
V Bibli, ze které Ulmovi čerpali sílu, měli podtržený příběh „Milosrdného samaritána“. Nejen tímto, ale i dalšími příběhy, které vyprávěli svým dětem je připravovali na život. V tomto jejich jednání budu hledat příklad i já.Všemohoucí, věčný Bože, Tys dával Wiktorii a Josefovi sílu, aby statečně snášeli utrpení pro Krista a víru v něho potvrdili mučednickou smrtí; dej i nám slabým svou božskou pomoc, abychom Tě statečně vyznávali svým životem. Prosíme o to skrze Tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen
(na podkladě závěrečné modlitby breviáře)
Willibaldus (787); Pant (s. III); Benedictus Pp XI♦ (1304); Petrus To Rot♦ (1945); Maria Romero Meneses♦, virgo (1977); (695); Hedda (706); Oda, ep. Urgellen. (1122); Oddinus Barotti♦ (1400); Rogerius Dickinson♦, Radulphus Milner et Laurentius Humphrey* (1591); Ioannes Iosephus Juge de Saint-Martin♦ (1794); Iphigenia a Sancto Matth (Francisca Maria Suzanna); de Gaillard de la Vald♦ (1794); Familiæ Iosephus Ulma, Victoria et VII liberi♦, martyres (1944)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský