Used with permission of The Hagiography Circle
Maria a Providentia (Eugenia); Smet
7. února, připomínka | |
Postavení: | řeholnice, zakladatelka |
Úmrtí: | 1871 |
ŽIVOTOPIS
Jako dívka často myslela na duše v očistci, kterým jde modlitbou pomáhat. V roce 1856 založila řeholní institut Pomocnic duší v očistci. Své záměry vyjádřila slovy: "Chtěla bych jednou rukou vyprazdňovat očistec a druhou ruku používat k tomu, abych ho zaplnila těmi, které bychom vytrhávaly peklu." Institut s ojedinělým charisma řídila dle řehole sv. Ignáce. Zemřela na rakovinu ve 45 letech.ŽIVOTOPIS PRO MEDITACI
Ve 28 letech měla při jedné mši svaté dojem, že Pán od ní chce, aby založila společenství, které se bude modlit a obětovat za duše v očistci. Vyžádala si znamení, aby kamarádka cestou domů začala mluvit o očistci, a to se stalo hned na schodišti kostela. Chtěla stále více ujištění, psala i Janu Maria Vianey do Arsu. Ten jí po adoraci odepsal: "Je to dílo, které si Pán dlouho žádá. Je to uskutečnění láskyplného záměru Srdce Ježíšova."
V lednu 1856 se vydala do Paříže a v ulici sv. Martina potkala několik dívek, se kterými v bytě kamarádky a pod vedením kněze začala utvářet družinu, ochotnou pomoci každému, kdo přijde. Chtěly zachraňovat lidi pro Boha, chtěly dávat lidem pocítit štěstí s nebeským Otcem. Začaly žít řeholní život, Evženie změnila jméno na Marii od Boží Prozřetelnosti a vystupovala jako matka představená už při přestěhování do ulice Jana Křtitele de la Salle. Komunita sester se pojmenovala "Pomocnice duší v očistci." Od blízkého jezuity P. Bassuiau si vyžádaly denní mši svatou. Stal se jejich duchovním vůdcem a dal jim řeholi sv. Ignáce, aby mohly dobře žít své charisma.
Marie od Boží Prozřetelnosti prožila také mnohé těžkosti, zkoušky, vnější i vnitřní pochybnosti a úzkosti. Přesto vedla institut sester pevně, moudře a odvážně s touhou, aby Ježíš byl více milován. Před smrtí mezi posledními slovy řekla: "Doporučuji vám stále rostoucí horlivost pro duše v očistci a stále žít v rodinném duchu."
Byla blahořečená 26. 5. 1957 papežem Piem XII.
PŘEDSEVZETÍ, MODLITBA
Pomodlím se desátek bolestného růžence za duše v očistci.Bože, Tys svou služebnici Marii Smet naplnil touhou vysvobozovat duše z očistce a povolal jsi ji, aby následovala Tvého Syna v jeho chudobě a pokoře; prosíme pomáhej i nám, abychom věrni Tvému volání šli cestou, kterou nám Kristus ukázal svou láskou; neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen.
(na podkladě závěrečné modlitby breviáře)
Maximus, ep. Nolan. (s. III.); Parthenius, ep. Lampsacen (s. IV.); Moyses, solitarius (asi 389); Iuliana, vidua florentina (s. IV.); Laurentius, ep. Sipontin. (asi 545); Gulielmus de Leaval♦ (s. VII.); Richardus, peregrinus (asi 720); Lucas Iunior, eremita (955); Riccerius♦ (1236); Antonius de Stronconio♦ (1461); Thomas Sherwood♦ (1578); Iacobus Salès et Gulielmus Saultemouche♦ (1593); Ægidius Maria a Sancto Ioseph (Franciscus) Pontillo (1812); Ioannes de Triora (Franciscus Maria) Lantrua (1816); Rosalia (Ioanna Maria) Rendu♦, virgo (1856); Maria a Providentia (Eugenia); Smet♦ (1871); Pius Pp IX.♦ (1878); Anna Maria Adorni Botti♦ (1893 ); Ludovica Clara Szczęsna♦ (1916); Anselmus Polanco et Philippus Ripoll♦ (1939); Adalbertus Nierychlewski♦ (1942); Alaphridus Cremonesi♦ (1953); Petrus Verhun♦ (1957)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský