Used with permission of The Hagiography Circle
Peregrinus Laziosi
1. května, připomínka | |
Postavení: | řeholník OSM |
Úmrtí: | 1345 |
Patron: | rodiček a šestinedělek; vzýván proti rakovině, revmatismu, dně a moru i při bolestech nohou |
Atributy: | kříž, řádový oděv servitů, rána na noze |
ŽIVOTOPIS
Byl šlechticem z Forli a v Sieně vstoupil do řádu servitů. Vynikal v modlitbě a v úsilí o kající život. Po letech postihlo jeho nohu těžké onemocnění, pro kterou měla být amputována, ale zázrakem byl během noci uzdraven. Dožil se asi 80 let.ŽIVOTOPIS PRO MEDITACI
Narodil se kolem roku 1265 ve Forli v Itálii. Toto město kolem r. 1280 navštívil generální představený Služebníků Mariiných (servitů) Filip Benizi a snažil se usmířit dvě strany zápasící o vládu, šlechtickou a občanskou. Jeho snaha vyzněla naprázdno a představení znepřátelených stran tupili hlasatele míru. Patřil k nim také šlechtic Peregrín Laziosi, který světce dokonce uhodil do tváře. Filip snášel mlčky příkoří a nastavil prý i druhou tvář, prosíce v duchu za ty, kteří se k němu zachovali tak nepřátelsky. Peregrín byl dojat jeho mírností a láskyplným postojem, pocítil náhlou lítost, před Filipem poklekl a poprosil ho o odpuštění. Jeho ohnivou povahu Filipovo jednání velmi ovlivnilo a vedlo ho k přemýšlení. Srovnával svůj bouřlivý a neužitečný život s životem tohoto služebníka Mariina a vůbec se životem těch, kteří svůj život dali do služeb Bohu.
Při jedné modlitbě v chrámu před obrazem Matky Boží pocítil volání k cestě do Sieny s výzvou, aby se tam připojil ke Služebníkům Mariiným. Peregrín hlasu vedoucího na cestu k svatosti poslechl a vstoupil do kláštera servitů. Později byl poslán do svého rodiště, aby tam získal příznivce a dobrodince k vybudování dalšího kláštera v onom městě. To se podařilo a Peregrín tam působil duchovně, i když nebyl knězem. Při každé příležitosti se snažil v lidu oživovat víru i bázeň Boží. Žil asketicky, po třicet let si prý sedal jen ke krátkému spánku, někdy spával na kolenou s hlavou opřenou o skálu. Pro příkladnou trpělivost začal být nazýván druhým Jobem. Jedna noha mu otekla a objevil se na ní i nádorovitý vřed s nepříjemným zápachem. Ležel pak dlouhou dobu v bolestech, ale nestěžoval si, jen se ustavičně modlil. Lékaři nakonec uvážili, že postiženou nohu je nutné amputovat. Peregrín se prý v noci před operací doplazil do chrámu k obrazu ukřižovaného Spasitele a vroucně prosil o pomoc. Usnul tam a když se probudil, zjistil, že je zdráv. Lékařům řekl: "Dobrotivý Bůh vám ušetřil práci, má noha je zdravá. Vyléčil ji mocnější lékař." Ta zpráva se rychle rozšířila a Peregrín jako druhý Job žil ve značné vážnosti a působil ještě dlouho svým příkladem zbožnosti.
Po smrti byl oslaven zázraky a Pavlem V. r. 1609 blahoslaven a Benediktem XIII. svatořečen v roce 1726.
PŘEDSEVZETÍ, MODLITBA
Ve víře v sílu modlitby Peregrín žil po celou dobu svého řeholního života, a proto se také tolik modlil. Jak velkou důvěru v sílu modlitby mám já? Ona je silou, která mě spojuje s Bohem, utváří můj vztah s ním. Stanovím si způsob, jakým budu tento vztah posilovat a utvrzovat. Složím si k tomu střelnou modlitbu.Všemohoucí Bože, Tys změnil povahu svatého Peregrína a povolal ho ke Služebníkům Mariiným, kde jsi mu dal poznat hodnotu a sílu modlitby; pomáhej prosím i nám, abychom věrni Tvému volání šli cestou, kterou nám Kristus ukázal. Prosíme o to skrze Tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků.
(na podkladě závěrečné modlitby breviáře)
opifex Ioseph, sponsus beatæ Virginis Mariæ ; Sigismundus, rex Burgundi (524); Ieremias, propheta (po r. 587 př. Kr.); Marculphus (asi 558); Vivaldus de Sancto Geminiano♦ (asi 1320); Peregrinus Laziosi (1345); Richardus /Herminius Philippus/; Pampuri (1930); Torquatus, Ctesiphon, Secundus, Indaletius, C (s. III/IV); Amator, ep. Antissiodoren (418); Orientius (ca. 440); Briocus (ca. 500); Asaphus (s. VI ex.); Arigius (604); Theodardus, ep. Vapincen (893); Aldebrandus♦ (1170); Maphalda♦ (1257); Iulianus Cesarello♦ (ca. 1349); Petronilla, virgo et abbatissa♦ (1355); Clemens Šeptyckyj♦ (1951)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský