Světci k nám hovoří...


sv. Morand

Morandus

3. června, připomínka
Postavení:kněz OSB
Úmrtí:asi 1115
Atributy:benediktinský řeholník či poutník, holubice, kniha, vinařský nůž

ŽIVOTOPIS

Narodil se v XI. století u Wormsu v německém Porýní. Stal se benediktinským řeholníkem a knězem. Podnikl pouť do Santiaga de Compostela. Kolem roku 1106 přišel do Altkirchu v Alsasku na území Francie. Pro svou horlivost v pastorační činnosti dostal příjmení "apoštol Sundgau." Tam také skončil svůj obětavý život a pohřben byl v altkiršském kostele. Část z jeho hlavy byla za rakouského a korutanského vévody Rudolfa IV. z dochovaného sarkofágu v Altkirchu přenesena do vídeňského chrámu sv. Štěpána.

Morand se stal jedním z domácích patronů habsburského rodu a patronem vinařů.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Carolus Lwanga et XII socii, - Achilles Kiwanuka (1886); Cæcilius, presb. (s. III.); Clotildis (545); Morandus (asi 1115); Andreas Caccioli (1254/1264); Didacus /Iosephus/; Oddi (1919); Hilarius, ep. Carcassonen. (s. VI); Lifardus (s. VI); Oliva (s. VI/VII); Coemgenus (622); Genesius, ep. Claromontan. (ca.650); Isaac, m. Cordubæ (851); Davinus, peregrinus (1051); Conus (s. XIII); Franciscus Ingleby (1580); Ioannes Grande (1600); Carolus Renatus Collas du Bignon (1794)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.