Světci k nám hovoří...


sv. Nabor a Felix

Nabor et Felix

12. července, připomínka
Postavení:vojáci a mučedníci
Úmrtí:asi 304
Patron:dětí, které se těžce učí chodit; vzýván proti ušním chorobám
Atributy:kniha, palma, meč, oděv římských legionářů

ŽIVOTOPIS

Pocházeli z Afriky, a v Mauretánii se stali vojáky. Za jejich pobytu v armádě se dostali k Milánu, kde na ně dolehlo pronásledování křesťanů. Jejich postoj byl prý znám i Maximianovi Herculeovi a nepomohl jim ani zájem opustit kvůli víře vojenskou službu. V italské Lodi, jižně od Milána, byli zbiti holemi a pak sťati. Pohřbila je křesťanská vdova Sabina.

Asi v roce 313 byly jejich ostatky přeneseny do Milána, kde pro ně byl vystavěn kostel a vyrostl jejich velký kult. K jejich poctě byla postavena v roce 1759 i poutní kaple v Tunsel-Schmidhofenu ve freiburském arcibiskupství. Ostatky Nabora a Felixe se dostaly i do známé schránky tří králů v kolínském dómě. Jejich hlavy byly r.1959 objeveny v belgickém Namuru a přeneseny zpět do Milána. Přenesení ostatků je připomínáno datem 23. 7.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Ioannes Gualbertus (1073); Proclus et Hilarion, m. Ancyræ (s. II.); Fortunatus et Hermagoras (s. III.); Nabor et Felix (asi 304); Leo, abbas Caven. I (1079); Ioannes Jones (1598); Ludovicus Martinus*( passio: 29.7. 1894) et Zélia Maria Guérin *( passio: 28. 8. 1877) (1877 a 1894); Viventiolus (ca. 523); David Gunston (1541); Matthias Araki et VII socii*: Petrus Arakiyori Chobioye* et Susanna Arakiyori Chobioye*, Ioannes Tanaka*, et Catharina Tanaka*, Ioannes Nagai Naisen*, et Monica Nagai Naisen*, Ludovicus Nagai Naisen (1626); Rosa a Sancto Xaverio (Magdalena Teresia); Tallien, Martha a Bono Angelo (Maria); Cluse, Maria a Sancto Henrico (Margarita Eleonora); de Justamond et Ioanna Maria a Sancto Bernardo de Romillon (1974)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.