Světci k nám hovoří...


sv. Albert a Vít

Albertus et Vitus

2. září, připomínka
Postavení:mniši OSB
Úmrtí:ca. 1096

ŽIVOTOPIS

Albert pocházel z italského rodu Prezzati. Byl vojákem a po zranění začal hledat Krista a jeho milosti. Vykonal pouť do španělské Compostelly k sv. Jakubovi. Na cestě se seznámil s benediktinským řádem a rozhodl se žít po návratu do rodiště jako mnich v Pontidě u Bergamo (SV od Milána, v Langobardii). Zde v klášteře se s Vítem vystřídali ve funkci převora a po příkladném životě i zemřeli.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Iustus, ep. Lugdunen (post 381); Zeno, m. Nicomediæ (s. III); Antoninus, m. Apameæ (s. IV); Nonnosus (ca. 570); Agricola, ep. Avenionen (ca. 700); Albertus et Vitus (ca. 1096); Brochardus (ca. 1231); Ingridis (1282); Ioannes Maria du Lau d'Allemans, Franciscus Iosephus de la Rochefoucauld, Petrus Ludovicus de la Rochefoucauld et XCIII socii (1792); Apollinaris /Ioannes Iacobus/ Morel, Ioannes Franciscus Burté et Severinus /Georgius/ Girauld) (1792); Petrus Iacobus Maria Vitalis et XX socii (1792); Theodota, Evodius (s. IV); Habib (322); Prosperus, ep. Tarraconen. (s. IV/V); Syagrius, ep. Augustodunen. (599/600); Elpidius Picenus (ante s. XI); Apollinaris (Ioannes Iacobus) Morel, Ioannes Franciscus Burté* et Severinus (Georgius) Girauld* (1792)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.