Světci k nám hovoří...


opatství v Etivale založené Leudínem

opatství v Etivale založené Leudínem

sv. Leudín či Bodo

Leudinus seu Bodo

11. září, připomínka
Postavení:biskup
Úmrtí:před r. 680

ŽIVOTOPIS

Narodil se kolem r. 625 v Le Bassigny ve Francii jako syn prince Gondouina z Mosel (dnes Gondrecourt-le-Château). Byl bratrem Salaberga. Oženil se, ale v roce 664 jeho žena Odilia vstoupila do benediktinského kláštera v Laonu. Rovněž i on si zvolil duchovní cestu a stal se biskupem v Toul. Odkázáním svého majetku prokázal štědrost chudým a nemocným. Založil opatství v Etivale (dnes Clairefontaine), v Bon-Moutier (dnes Val-et-Châtillon) v Alsasku i v Affonville.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Æmilianus, ep. Vercellen (s. VI.); Ioannes Gabriel Perboyre (1840); Protus et Hyacinthus (s. III); Felix et Regula (století neznámé); Paphnutius (s. IV.); Leudinus seu Bodo (před r. 680); Bonaventura de Barcinone /Michael/ Gran (1684); Franciscus Ioannes Bonifatius (1946); Bonaventura de Barcinone (Michael) Gran (1684); Patiens, ep. Lugdunen. (ca. 480); Sacerdos, ep. Lugdunen. (552); Daniel, ep. Bancoren. et abbas (ca. 584); Adelphius (ca. 670); Elias Speleota (960); Gaspar Koteda, Franciscus Takeya et Petrus Shichiemon* (1622); Franciscus Mayaudon (1794); Petrus de Alcantara (Laurentius) Villanueva Larráyoz (1936); Iosephus Maria Segura Penadés (1936)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.