Světci k nám hovoří...


sv. Bonita

Bonita

16. října, připomínka
Postavení:panna
Úmrtí:s. IX./XI.

ŽIVOTOPIS

Martyrologium tuto vyznavačku připomíná jako svatou pannu z Brioude v regionu Auvergne v Akvitánii (ve střední Francii).

Je velmi málo známá a někdy uváděná jako pasačka. Z jejího života je více šířena pouze legenda o její pouti do chrámu mučedníka Juliana. Poté co došla k řece Allier a nezastihla žádnou loď, obrátila se s prosbou k Bohu. Andělem pak prý byla přenesena na druhý břeh.

Podle některých údajů skončila její pozemská pouť kolem roku 1000.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Hedwigis, ducissa Polonorum (1243); Margarita Maria Alacoque (1690); Longinus, miles (s. I); Eliphius (s. IV.); Martinianus et Saturianus (s. V.); Amandus et Iunianus (s. VI.); Gallus, presb. (asi 645); Mummolinus (asi 686); Lullus (786); Vitalis, eremita (s. VIII.); Gaudericus (asi 900); Bonita (s. IX./XI.); Anastasius, monachus in Pyrenæis (asi 1085); Bertrandus, ep. Convenarum (asi 1123); Gerardus Claravallensis (1177); Gerardus Majella (1755); Anicetus Kopliński et Iosephus Jankowski (1941); Augustinus Thevarparampil (1973)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.