Světci k nám hovoří...


blah. Leonard Olivera Buera @

blah. Leonard Olivera Buera Used with permission of The Hagiography Circle

blah. Leonard Olivera Buera

Leonardus Olivera Buera

23. října, připomínka
Postavení:kněz a mučedník
Úmrtí:1936

ŽIVOTOPIS

Narodil se 6. 3. 1889 v Campo v provincii Huesca ve Španělsku. V mládí vstoupil do třetího řádu sv. Františka a byl velmi oddaný Panně Marii. Po studiích v semináři v Zaragoze přijal v roce 1916 kněžské svěcení. Zprvu působil v zaragozské farnosti, dále na škole kongregace Bratrů křesťanských škol (založ. Janem de la Salle - FSC) a na jejich prosbu pak i jako kaplan u Panny Marie Karmelské v Bonanova. Zde ho v roce 1936 zastihl začátek občanské války s rozpouštěním křesťanských škol a s náboženským pronásledováním.

Po návštěvě své sestry Aurelie ve Valencii ho zastavili tři muži se zbraněmi. Začali posměšky a urážkami a v El Saler pak jeho tělo i obličej prý doslova rozstříleli.

Papežem Janem Pavlem II. byl blahořečen 11. 3. 2001 s dalšími 232 oběťmi pronásledování za občanské války.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Ioannes de Capestrano (1456); Servandus et Germanus (s. IV. in.); Theodoretus (asi 362); Severinus, ep. Colonien (asi 400); Severinus Boetius (524); Ioannes, ep. Syracusan (asi 609); Romanus, ep. Rothomagen (asi 644); Benedictus, presb. (před s. IX.); Ignatius, ep. Cpolitan (877); Ethelfleda (s. X.); Allucius (1134); Ioannes Bonus, eremita (1249); Ioannes Angelus Porro (1506); Thomas Thwing (1680); Maria Clotildis Angela a Sancto Francisco Borgia Iosepha Paillot et V sociæ (Maria Scholastica Iosepha a Sancto Iacobo Margarita Leroux, Iosephina Anna Iosepha Leroux, Anna Maria Augustina Erraux, Maria Francisca Lievina Lacroix, Maria Cordula Iosepha a Sancto Dominico Ioanna Ludovica Barré) (1794); Arnoldus /Iulianus Nicolaus/ Reche (1890); Hildephonsus García, Iustinianus Cuesta, Euphrasius de Celis, Honorinus Carracedo, Thomas Cuartero, Iosephus Maria Cuartero (1936); Leonardus Olivera Buera (1936); Ambrosius Leo /Petrus/ Lorente Vicente, Florentius Martinus /Alvarus/ Ibáñez Lázaro et Honoratus /Andreas/ Zorraquino Herrero (1936)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.