Světci k nám hovoří...


Obr. Andrea Mantegna z r. 1453 - sv. Prosdocim

Obr. Andrea Mantegna z r. 1453 - sv. Prosdocim

sv. Prosdocim

Prosdocimus

7. listopadu, připomínka
Postavení:biskup
Úmrtí:s. III.
Patron:Padovy
Atributy:džbán, biskupské insignie

ŽIVOTOPIS

Je uváděn jako první biskup v Padově v Itálii. Předpokládá se, že byl poslán římským biskupem evangelizovat západní část provincie Veneto. Jeho jméno může pocházet z řečtiny s etymologickým významem „Očekávaný“, ale zároveň je jeho původ odvozován z okolí Benátek. V tradovaném podání se hovoří o jeho apoštolské horlivosti, s níž přivedl k víře a pokřtil velké množství osob. Proto je jeho atributem džbán, který používal při udělování křtu. Legenda hovoří o tom, že v Padově vykonal více zázraků a divů. Některé jeho vyobrazení je přičítáno sv. Antonínovi. Významné zobrazení zde vlevo je od Andrea Mantegna z r. 1453, které je součástí oltáře sv. Lukáše v Pinacoteca di Brera v Miláně. Podle starých pramenů byla bazilika sv. Justýny původně chrámem sv. Prosdocima.

V Padově zemřel jako biskup přirozenou smrtí, jak uvádí martyrologium, ve III. století. Přesnější údaje jsou sporné.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Willibrordus (739); Prosdocimus (s. III.); Athenodorus, ep. Neocæsarien. in Ponto (s. III.); Amaranthus (asi s. III.); Hieron et socii (s. IV.); Herculanus, ep. Catalaunen (548); Baldus (asi 552); Cungarus (s. VI.); Florentius, ep. Argentoraten (před r. 614); Lazarus, stylita in monte Galesio (1054); Engelbertus, ep. Colonien. (1225); Antonius Baldinucci (1717); Vincentius Grossi (1917)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.