Světci k nám hovoří...


sv. Amarant

Amaranthus

7. listopadu, připomínka
Postavení:mučedník
Úmrtí:asi s. III.

ŽIVOTOPIS

Martyrologium nám pouze připomíná, že je vzpomínán jako mučedník z Albi v Akvitánii (ve Francii). Pro víru a její šíření podstoupil mučednickou smrt snad za pronásledování Déciem kolem r. 250 nebo za některého dalšího pronásledování ve III. století. Jeho hrob byl po určitou dobu neznámý, a až díky zázrakům se stal poutním místem.

POZNÁMKA

U tohoto dne je někde uváděn ještě jiný sv. Amarant, který se stal benediktinským opatem v Moissac a byl povýšen na stolec v Albi asi mezi léty 689 až 722 a v VIII. stol. zemřel přirozenou smrtí.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Willibrordus (739); Prosdocimus (s. III.); Athenodorus, ep. Neocæsarien. in Ponto (s. III.); Amaranthus (asi s. III.); Hieron et socii (s. IV.); Herculanus, ep. Catalaunen (548); Baldus (asi 552); Cungarus (s. VI.); Florentius, ep. Argentoraten (před r. 614); Lazarus, stylita in monte Galesio (1054); Engelbertus, ep. Colonien. (1225); Antonius Baldinucci (1717); Vincentius Grossi (1917)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.