Světci k nám hovoří...


sv. Laverius

Laverius

27. listopadu, připomínka
Postavení:mučedník
Úmrtí:s. IV.

ŽIVOTOPIS

Poslední Římské martyrologium nám pouze říká, že byl umučen v Grumentu v jihoitalské oblasti Lukánie. Starší martyrologium hovoří o tom, že svůj život položil pro víru v Krista v Grumentu v Basilicata (leží 70 km severně od Grumenta a 20 km východně od provinčního města Potenza). Laverius byl pohřbený v Grumentu a v těch místech byl postaven kostel zničený Saracény po roce 826.

Město Grumento bylo založeno s názvem Saponara až r. 954, ale v Lukánii se již r. 370 údajně nacházelo Grumentum s biskupstvím, které zde brzy zaniklo. Pozdější město začalo údajně vznikat jen o dva km dál z navrátivších se skupin uprchlíků kvůli invazi Saracénů.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Virgilius, ep. Salisburgen. (784); Facundus et Primitivus, m. prope Cæam (s. IV.); Laverius (s. IV.); Valerianus, ep. Aquileien. (388); Iacobus Intercisus (asi 420); Maximus, ep. Regien. (po r. 455); Eusicius (542); Siffridus (s. VI.); Acharius (asi 640); Bilhildis (s. VIII. in.); Fergustus (po r. 721); Gulstanus (asi 1040); Bernardinus de Fossa (1503); Thomas Koteda Kiuni et X socii: Antonius Kimura, Bartholomæus Seki, Ioannes Iwanaga, Alexius Nakamura, Leo Nakanishi, Michael Takeshita, Matthias Kozasa, Romanus Matsuoka Miota, Matthias Nakano Miota et Ioannes Motoyama (1619); Bronislaus Kostowski (1942)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.